T.C. M.E.B. Özel Aras Deniz Sipahi Piyano Akademisi | İzmir / Kurumsal / T.C. M.E.B. Özel Aras Deniz Sipahi Piyano Akademisi | İzmir - Neden Atölye ?

Neden Atölye ?

Neden Atölye ?


"Birebir ders" kavramının aksine, özel ders + atölye çalışması, öğrencinin atölye içerisindeki diğer öğrencilerle güçlü iletişim kurmasını sağlamakta, empati yeteneğini ortaya çıkarmada büyük rol oynamaktadır. Atölye içerisinde, piyano çalan öğrenciyi dinleyerek, yeni eserleri öğrenmeye teşvik etmektedir. Unutulmamalı ki sosyal hayat içerisinde de iyi birey önce dinlemeyi öğrenmelidir. Bunun için atölye içerisinde, doğruyu / yanlışı görerek, dinleyerek öğrenmektedir. Piyano dersi, atölye içerisinde diğer öğrencilerin önünde işlendiği için, öğrencinin özgüven kazanmasında ve topluluk önünde kendini ifade etmesinde büyük rol oynamaktadır. Atölye çalışmasının diğer önemli yönü, sınıf içerisindeki öğrenciler solfej ve müzik teorisine dayalı bilgiler öğrenerek, öğrendikleri konu üzerinde bulmacalar çözerek bilgilerini pekiştirirler. Bunlar arasında, anahtar değişikliğine göre nota çalışmaları, nüanslar, hız terimleri, müzik işaretleri terimleri, dönemlere ait besteciler, ölçüler gibi konular işlenmekte, öğrenci öğrendiği konulara dayalı testler çözerek bilgilerini sürekli pekiştirmektedir.

Sanatın her kolunun, çocuklar üzerindeki olumlu etkisi kesinlikle göz ardı edilemez. Fakat piyano üzerine çalışan öğrencilerin, bilimsel deneylerle kanıtlanmış; İleri dönemde gerek sosyal ilişkileri, gerek mental zekaları ve gerek sanatın her kolunu farklı gözlemleyen bilinçli bir sanatsever oldukları, öğrenci üzerine artı katmaktadır. Bundan dolayı; Müzik sanatının, evrensel bir sanat dalı olması buna en iyi örnek sayılabilir.

Bu süreç içerisinde, vazgeçilmez sonucun en önemli sacayağı ise tabi ki velidir!

Bilinçli veli eşittir bilinçli nesil demektir. Sanatın her kolunun zor olduğu gibi piyano sanatı, diğer sanat dallarından farklı olarak, 2 el, 2 ayak, beyin & göz & nota koordinasyonunun çalışmasıyla beynin daha fazla çaba sarf etmesini gerektirmektedir. Bundan dolayı öğrenci, verilen ödevlerden veya çalışmalardan kapasitesinin yetmediği / yetemediği takdirde kolay yol olan “vazgeçmeyi” seçebilmektedir. Ancak bilinmeli ki, yaşam boyu doğru adımlar çalışma ile atılmaktadır. Bu dönemde velinin, öğrenciye olumlu ve olması gereken gibi davranması, istikrarın devam etmesi son derece önemlidir. Öğrencinin, keyfi olarak sanattan vazgeçmesine izin verilmemelidir.

2016 - 2017 sezonunda, 7 Aralık’ta Yücel Tonguç Koleji Konser Salonu’nda, 28 Aralık’ta Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orhan Barlas Konser Salonu’nda, 23 Mart’ta Mavişehir Doğa Koleji Konser Salonu’nda, 10 Nisan’da Çamlaraltı Koleji Konser Salonu’nda, 23 Nisan’da Aryom Koru Sanat Galerisi’nde ve 22 Haziran’da Türk-Amerikan Derneği Konser Salonu’nda verdiğimiz Piyano Resitalleri ile öğrencilerimiz öğrendikleri eserleri, bilgileri tecrübe ederek sanatseverlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşadılar. Bu sezon da yine gerek okul konserleri, gerekte büyük sınıf konserlerimizle sanatseverlerin karşısına çıkacağız.

Ve son olarak, "Aras Deniz Sipahi Piyano Akademisi" ve "Müzik Okullarına Hazırlık Sınıfları" ile sayısız nitelikli öğrenci ve birey yetişmiş, bir kısmı bilinçli bir sanatsever olarak yaşamına devam ederken, önemli bir kısmı da gerek Türkiye, gerekte yurtdışında profesyonel olarak sanat eğitimlerini sürdüren veya mezun olmuş öğrenciler gurur kaynağımız olmuştur.

                                                                                                                                                                                                                                                Aras Deniz SİPAHİ