T.C. M.E.B. Özel Aras Deniz Sipahi Piyano Akademisi | İzmir / Kurumsal / T.C. M.E.B. Özel Aras Deniz Sipahi Piyano Akademisi | İzmir - Aras Deniz SİPAHİ - Kurucu Müdür


Aras Deniz SİPAHİ - Kurucu Müdür


İzmir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümünden mezun oldu. Prof. İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon ve armoni çalıştı. 8 yaşında ilk bestesini, “Ağıt” adlı ilk senfonik eserini ise 13 yaşında yazdı ve bu eserini 80 kişilik bir orkestra kurup kendisi yönetti ve kaydı yapıldı. 

2001 Uluslararası Lions Kulüpleri Piyano Yarışması’nda "Özel Jüri Ödülü"ne layık görüldü. 2001 ve 2002 yıllarında T.C. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği "Bahar Konserleri"nde 38 farklı şehirde piyano resitalleri gerçekleştirdi. 2002 - 2004 yılları arasında T.R.T. İzmir Radyosu ve Televizyonu’nda Piyano Sanatçısı olarak görev aldı. 2002 - 2008 sanat sezonları arası  İzmir Devlet Tiyatrosu’nda besteci ve müzik direktörlüğü görevlerini üstlendi. 

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği yararına 8 ilde resitaller verdi ve plaketler ile onurlandırıldı. Sipahi, Türkiye’nin en genç müzikal bestecisi olma özelliği ve başarısı ile bir çok televizyon ve radyo programlarına konuk olmuş ve gazetelerde hakkında haberler yayımlanmıştır. Eleştirmenler tarafından olumlu köşe yazıları yazılmış ve referanslar verilmiştir. 

Sanatçı, Avrupa’da da bir çok yerde sahne almıştır. Bunlar; Basel, Zurich, Cenevre, Schilingen, Hamburg, Köln, Duisburg, Karlsruhe, Frankfurt, Enchedei, Bregenz, Roterdame, Amsterdame ve Londra'dır. 

2015-2018 Eğitim / Öğretim döneminde Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi olarak ders veren Sipahi, henüz konservatuvarda eğitimine devam ederken bestelediği müzikaller başta Türkiye olmak üzere Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Kazakistan’da sahnelendi. 2010-2018 yılları arasında Türkiye, Almanya ve Kazakistan’da sinema, televizyon dizisi ve reklam filmi müziklerine imza attı. Kazakistan’da bestelediği sinema ve dizi müziklerinin yoğun ilgiyle beğenilmesi üzerine hakkında gazete ve dergi haberleri yapıldı. 

Eğitimciliğe verdiği önem ile yüksek lisansını Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Pedagoji bölümünde tamamlayan Sipahi, 20 yıllık eğitimcilik hayatında sayısız öğrencisinin Türkiye ve yurtdışında konservatuvarları kazanmalarını sağladı. Bu Öğrenciler, günümüzde Türkiye başta olmak üzere, Avrupa ve Amerika’da sanat kariyerlerine devam etmektedirler. 

Sanatçı, halen İzmir’de kendi adıyla kurduğu, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve West London Üniversitesi Yetkili Sınav Merkezi ünvanına sahip Piyano Akademisi’nde öğrenci yetiştirmekte, İstanbul ve İzmir’de değişen zaman aralıklarıyla yaşamakta ve aktif sanat yaşantısına devam etmektedir.